Passiveerimine

Tsingitud toodete passiveerimine täidab kahte eesmärki:

  • Tsingitud toote läike säilitamine pikemaks ajaks.
  • Passiveeritud toote värvimise võimalus ilma kuluka tsingipinna karestamiseta liivapesuga (märgvärvi puhul).

Me ei soovita passiveerimist värvimiseks pulbervärviga.

Läikiva ja heleda tsingitud pinna garanteerib minimaalne Si sisaldus (alla 0,05 %). Tsingitud terasepinna kaitseks oksüdeerumise eest on Galv-Est AS rakendanud uue tehnoloogilise järeltöötluse – passiveerimise.

Passiveerimise tagajärjel muutub tsingitud pind passiivseks, ehk pinna oksüdeerumine peatub, säilitates sellega tsinkimisjärgse tulemuse. Paksemast materjalist valmistatud tooted reeglina ei läigi, sest nende koostises on tavaliselt Si sisaldus suurem. Kui konstruktsioon on erineva paksusega materjalist, siis terve toode ei pruugi olla ühtlast värvi ja läikida.

AS Galv-Est’i poolt passiveeritud tooted ei vaja värvimiseelset lisatöötlust.

AS Galv-Est’i poolt tsingitud ja passiveeritud ning Tikkurila OY poolt on katsetatud teraspindade nakkuvust erinevate värvisüsteemidega. Parimaid tulemusi näitas järgmine värvisüsteem:

  • aluskiht 80 μm – epoksüüdvärv Temacoat RM 40;
  • pealiskiht 40 μm – polüuretaanvärv Temadur 50.

Nimetatud süsteemi nakkuvus tagab vastavalt ISO 12944-6 nõuetele tugeva kliimakoormusklassi C4 tingimusi (väljas – tööstuspiirkonnad ja rannikualad, kus soolsuse tase mõõdukas; sees – keemiatööstuse tootmisettevõtted, ujumisbasseinid, rannikul paiknevad dokid ja paadikojad).